Na toto místo nepatří fakta týkající se výživy kojence (například zásadní rozdíly ve složení mateřského a kravského mléka), upozorním pouze na specifika výživy kojících žen.
Především se musíte naučit pečlivě vybírat potraviny. Důvodů je několik:
A) Nesmíte přehánět příjem energie.
B) Musíte naopak co nejvíc omezit příjem chemických konzervačních látek, barviv a aromat.
C) Musíte jíst potraviny, které se svým působením neprojeví na stavu kojence (s ohledem na to, že se dostanou do vašeho mateřského mléka).
Kojenec může negativně reagovat například i na vámi konzumované mléčné výrobky ačkoliv vy po něm žádné zjevné problémy nemáte. Trpí větříky poté, co si maminka dala k obědu cibuli nebo nadýmavou zeleninu, čerstvý chléb či dokonce luštěniny (tím hůře, jsou-li to potraviny, které jí dělaly problémy vždy). Podobně nepříznivou reakci lze očekávat po konzumaci většího množství banánů a nebo, na opačném pólu, česneku. Někteří kojenci reagují i na to, když konzumujete větší množství mléka sójového nebo pšeničných výrobků. Zdá se, že největší problémy budou mít kojenci s odlišnou krevní skupinou než kojící matka. Problémy však mohou nastat i v případě, kdy kojící matka konzumuje potraviny zcela nevhodné pro její krevní skupinu. V případě kravského mléka je možným náhradním řešením (pro kojící matku) konzumace mléka kozího (musí být bohužel pasterované nebo sušené), nebo nápojů připravených pouze ze syrovátky!, případně i mléka alternativního (ořechové domácí, komerční rýžové a sójové...).
D) Zvyšte významně konzumaci vhodných tekutin.
Při kojení nepijte kofeinové nápoje ani alkohol. Nepijte přeslazené limonády ani komerční džusy. Ideálními ovocnými nápoji jsou domácí jablková a hrušková šťáva před pitím filtrovaná.
E) Pokračujte v konzumaci speciálních potravních doplňků včetně možného občasného a nárazového zvýšení příjmu vitaminu D3 a to formou speciálního doplňku - oleje nebo kapslí. Přibližně po dobu čtrnácti dní je možné denně konzumovat asi 100-600 I. U.
Co byste raději neměly dělat v průběhu kojení a následného batolecího období:
1. Nedojídejte (nebo spíše nedopíjejte) dítětem nedojedenou umělou kojeneckou výživu.
2. Silou vůle se přesvědčete, že občas je vhodné se najíst, ale přitom tak, aby to dítěti neuškodilo.
3. Nejezte v noci, snad s výjimkou nějakého ovoce.
4. Jezte ve stejnou dobu a prakticky u stejného stolu jako vaše dítě v batolecím a předškolním věku (příklady táhnou). Snažte se však nejíst stále to samé!
zdroj: RNDr. Petr Fořt, CSc. - Zdravá výživa nejen pro ženy
Zdroj: http://rodina-deti.doktorka.cz