Co platilo za našich babiček, už dnes neplatí, zvláště pokud jde o koupání novorozenců a kojenců.
Správné návyky
Největší omyl maminek je koupat novorozence každý den! Novorozence stačí koupat 2 – 3 x týdně a rozhodně velice krátce, do 6 měsíců maximálně 5 – 10 minut. Dlouhé koupele nejsou vhodné v žádném věku, protože poškozují kůži. Nepoužívejte ani příliš kosmetických přísad, zvláště u novorozenců a malých kojenců, ani nekombinujte různé drogistické přípravky. Do jednoho roku nepoužívejte raději žádné mýdlo ani pěnící Prostředky do koupele! Pozor je třeba dávat i na možná zranění a úrazy – na elektrické spotřebiče atd. Není dobré důvěřovat bez prověření všelijaké komerci, například nabídkám masážních podušek.
Koupat nebo mýt
Otužování děťátka nechte na později, na to má vaše miminko ještě pár let čas. Novorozence koupejte v teplé místnosti (asi 25 ˚C) a ve vodě teplé kolem 35 – 37 ˚C. Nejprve koupeme (nejen z bezpečnostních, ale i z hygienických důvodů) v malé osobní vaničce, případně v mycím kyblíčku, ve kterém ovšem není tolik prostoru pro manipulaci během umývání. Později, když dítě trochu povyroste (zhruba od 10. měsíce), nahrazujeme vaničku za vanu s neklouzavou podložkou či vanu se speciálním lehátkem. Vzhledem k tomu, že miminko nemusíte koupat každý den, je nutné ale o kůži těla pečovat jinak, a to každodenně.
Postup při mytí
Chlapci do 3 let:
Přebalování zkontrolujte záhyby za ušními boltci, na krku, končetinách, v podpaží, podkolení, tříslech, zadečku a genitálu. To platí i pro holčičky. Předkožku ponechejte v přirozené poloze, nemanipulujte s ní (nepřetahujte!), je to zcela přirozený fyziologický stav. Myjte jen okolí penisu a šourku. Ošetřujte ji jen při zarudnutí špičky penisu, eventuálně poruchách močení. V takovém případě už však zasahuje spíše lékař. Při mytí postupujte zepředu dozadu. Na závěr umyjte konečník, celý zadeček a hýždě.
Holčičky do 3 let:
Myjeme je tahem směrem ke konečníku, tedy zepředu dozadu, nikoli obráceně, aby se nic nezaneslo do pochvy. Okraje stydkých pysků rozhrňte a omyjte. V těchto místech se totiž tvoří maz, který se smíšenou močí a stolicí bývá příčinou opruzení či zánětu. Postupujte vždy velmi jemně.
Chlapci a holčičky:
Pro obě pohlaví platí, že se nejprve myje hlavička a pak zádíčka až k zadečku. Při koupání s dítětem mluvte.
Po koupání položte dítě na připravenou osušku a jemně osušte – nikoli třením! Uši a nos nevytírejte – zbytečně byste dráždili nosní sliznici a zvukovod. Po koupání natřete tělíčko krémem, mastí nebo olejem podle toho, co vašemu dítěti vyhovuje.
Koupel jako rituál
Koupání je především činnost, která je v různém věkovém období různě vnímána.
Novorozenec: Pro něj je koupel dobou adaptace a náhradou ještě nedávno přirozeného prostředí nitroděložního života, je to forma hygieny, očisty, rituál ošetření celého těla a v neposlední řadě i činnost, při které se můžeme s dítětem mazlit.
Kojenec a batole: Pro ně je koupel spíše hra, něco nového a nepoznaného. Také změna pohybu, změna nároků na pohyb, očista, spokojenost, nebojácnost.
Starší děti: Klasickou koupel už nahrazuje spíše pravidelné sprchování – ale jde též o poznávací období vlastního těla. Také si v tomto období vytváří celoživotní návyky na hygienu těla.
Zábava ve vaně
Nejvhodnější je koupat dítě večer, asi hodinu před krmením, protože koupel dítě zklidní, příjemně unaví a dítě pak bude lépe usínat. Zkuste u toho dítě bavit – zpívejte, dejte mu do vany nějakou hračku nebo vymyslete hru „na rybičku“. Uvidíte, že i dítě, které se vody trochu bojí, se naučí mít vodu rádo.
Zdroj: časopis Maminka (duben 2007)
Děkuji moc Verulince za pomoc při přepisování článků:-)