Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dětský psycholog: Pro zápis do první třídy je důležitá psychická zralost

Termíny zápisů do 1. tříd ZŠ na školní rok 2012/2013

Pro školní rok 2012/2013 se zapisují do základních škol děti, které se narodily do 31. srpna 2006. Rodiče se k zápisu dostaví s dítětem, jeho rodným listem a svým občanským průkazem. 
 
Zákonný zástupce je povinen přihlásit dítě k zápisu k povinné školní docházce, a to v době od 15. ledna do 15. února kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku. Přesný termín zápisu si každá maminka zjistí na základní škole, kterou bude dítě navštěvovat.
 
Seznam základních škol naleznete zde
 

 

Dětský psycholog: Pro zápis do první třídy je důležitá psychická zralost

 

Už v pondělí začínají zápisy do prvních tříd. Dítě, které by v září mělo nastoupit do školy, musí u zápisu prokázat dostatečnou slovní zásobu, schopnost udržet pozornost i celkovou školní vyzrálost.

Podle dětského a školního psychologa Miroslava Hudce naopak není důležité, jestli dítko umí už před nástupem do školy číst a psát.

První signál, jak poznat vyspělost dítěte, je podle něj takzvaná první vytáhlost. To znamená, že zatímco postava malých dětí je baculatá a formovaná hlavně tukem, školáci už by měli být spíš "samá ruka, samá noha".

Nejdůležitější je však zralost psychická. "Velký problém je, když třeba přijde dítě, které je hrozně šikovné, ale po deseti patnácti minutách už je unavené a vzdychá... Pak to znamená, že tohleto dítě, ačkoliv je třeba šikovné, tak vinou té pracovní nezralosti není schopno ty své docela dobré schopnosti využít," upozornil Hudec.

Předškoláci prý mají také čím dál větší potíže s vyjadřováním a slovní zásobou. Pokud prý budoucí prvňáček neumí správně vyslovit r nebo ř, není to nic vážného. "To dítě by mělo umět přiměřeně věku vyjádřit všecko, co má na mysli. Pokud to tak dobře nedokáže, zas je to dost velký problém," sdělil psycholog.

 

467187-img-deti-skola-uceni-kluk-psani-pise-uci-se-crop.jpg

 

Vady řeči a špatné vyjadřování dnešních dětí prý mohou být způsobené tím, že už odmala vnímají hlavně očima, ať už prostřednictvím televize nebo počítače. Řečové schopnosti se proto u nich tolik nerozvíjejí, což může později vést k problémům se čtením nebo psaním.

Zápisy do prvních tříd začínají v pátek, kvůli nedostatečné připravenosti na školní docházku si podá žádost o odklad každoročně zhruba pětina rodičů. Naopak mimořádně nadané děti mohou od letoška nastoupit do školy už v pěti letech. Podle odborníků je však tato možnost určená jen pro opravdu výjimečné děti.

Výjimečné nadání a inteligence se zpravidla u takového dítěte projevují už od raného věku. "Jsou to zpravidla děti, které mají strašnou spoustu různých zájmů," vysvětlil Hudec. Například místo pohádek chtějí číst encyklopedie a jsou extrémně zvídavé. Rodiče takových dětí musejí přinést k zápisu i doporučení pedagogicko-psychologické poradny. Ostatním stačí rodný list dítěte a občanský průkaz.

Termíny zápisu si určuje každá škola sama, musí je však zorganizovat mezi 15. lednem a 15. únorem.

 

Zdroj: http://prozeny.blesk.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář