Jdi na obsah Jdi na menu
 


Atopický ekzém u dětí

 

Objevily se na tvářičkách vašeho miminka svědivé červené pupínky? Mohlo by se jednat o první z projevů závažného kožního onemocnění – atopického ekzému.

 

Je to velmi časté onemocnění ( u nás postihuje asi 15 – 20 % malých dětí a kolem 3 – 5 % dospělých) a stále ho přibývá. Spolu s ním se často vyskytují i další alergie, jako sezónní rýma, astma, potravinové alergie, alergické záněty spojivek, nosních dutin, zažívacího ústrojí, některé kopřivky.

 

Co je atopický ekzém?

Jedná se v podstatě o zánět kůže, převážně alergického původu, Způsoben může být mnoha faktory, předně jde o genetickou dispozici a až pak o faktory vnějšího prostředí. Jen některé jsou čistě alergické, mnohé další patří mezi takzvané spouštěče nespecifické (fyzikální, chemické i psychické. Jestli se ekzém projeví nebo ne, je dáno působením různých vlivů, takzvaných provokačních faktorů, což mohou být například různé alergeny.

 

Jaké jsou příznaky

Atopický ekzém se obvykle objevuje kolem 3. měsíce věku dítěte – zejména na obličeji, krku a třecích partiích rukou a nohou. V předškolním věku většinou přetrvává v takzvaných ohybech – loketních a zákolenních jamkách, na zápěstích a nártech, pod hýžděmi.

 

Léčba

Základními léčebnými prostředky jsou tzv. emoliencia – promazávací tělová mléka, krémy, masti a koupelové oleje. K zevní léčbě se obvykle používají hormonální léky, takzvané kortikoidy. Mají silné protizánětlivé účinky, ale zároveň  při nesprávném používání i účinky vedlejší – proto je doporučováno je používat jen krátkodobě a na malé plochy kůže. Důležité je řídit se při jejich aplikaci radami lékaře. K tlumení svědivých projevů se používají antihistaminika – působí i proti alergickým projevům na sliznici ( očí, nosu, dýchacích cest apod.). K dispozici jsou také nové léky tzv. lokální imunomodulancia, a to v krému a masti. Potlačují odchylné imunitní (alergické) reakce v kůži. Jsou šetrnější, bezpečnější, zvláště pro malé děti (hlavně pro obličej). Vyzkoušet můžete i čistě rostlinné přípravky, velmi dobré výsledky přináší například používání zdravotní kosmetiky CutisHelp (Konopná mast nebo krém), jejíž účinky jsou založené na působení bioaktivních látek z konopného oleje. Je vhodná pro děti i dospělé Ale pozor, pacient nesmí být zároveň pylový či rostlinný (potravinový) alergik.

 

Vliv prostředí

Jestliže máte doma dítě s atopickým ekzémem, je důležité, abyste z jeho okolí odstranili co nejvíce alergenů. V bytě by se nemělo kouřit, je důležité pravidelně vysávat, vhodné je nepoužívat koberce ani závěsy. V okolí dítěte by neměla být zvířat se srstí nebo peřím.  

 

Hygiena

Důležité je i dodržování určitých pravidel při běžné hygieně – mýdlo by se mělo používat jen na ruce , nohy a místa, která se mohou zapařit (pod plenkami), voda při koupeli by neměla být příliš teplá. Po vykoupání je nutné pokožku ihned ošetřit. Aby se dítě nezapařilo, je potřeba ho oblékat do vzdušných, nejlépe bavlněných oděvů.

 

 

Strava

V kojeneckém věku je nejdůležitější potravou dítěte mateřské mléko. Po ukončeném šestém měsíci je možné zavádět nemléčné příkrmy, vejce a lepek by však měl být zařazen až po jednom roce. Pokud se odhalí spouštěcí alergen, pak jde obvykle o základní potravinu, její striktní vysazení je pak samozřejmostí. Nicméně je vhodné omezení aromatických a alergenově agresivních potravin typu kakao, čokoláda, jakékoli cukrovinky, citrusy, veškeré ořechy, aromatické sýry, koření, sezam, kiwi, barvené a konzervované pokrmy i nápoje.

 

 

Zdroj: časopis Maminka (duben 2007)

Děkuji moc Verulince za pomoc při přepisování článků:-)